Medya İşçileri Sendika’mız (Medya-İş), Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde sendikamıza üye oldukları gerekçesiyle Beşel Basım şirketi tarafından beş işçimizin hukuksuzca işten çıkarılmasına tepki gösterdi. İşten çıkarılan arkadaşlarımıza destek amacıyla gerçekleştirilen eyleme katılan Genel Başkanımız Sezai Ballı; “İşvereni yaptığı hukuksuzluktan geri dönmeye çağırıyoruz” dedi.

Hak İş Konfederasyonu’na bağlı Medya-İş’in, yetkili sendika olma çalışmalarına karşı Çorlu’nun Türkgücü Mahallesi’nde faaliyet gösteren 166 çalışan emekçinin olduğu gıda ambalaj fabrikası Beşel Basım San. Tic. A.Ş.’nin hukuksuzca 5 işçi arkadaşımızı işten çıkarmasına karşı fabrika önünde şirket yöneticilerine tepki gösterildi. Medya-İş Sendikası Genel Başkanımız Sezai Ballı başta olmak üzere Hak İş bileşeni sendikaların da eşlik ettiği eylemde, anayasal hukuki haklarını kullandıkları için, işçilerin işlerinden ve ekmeklerinden olduğu söylendi.

EYLEMSEL VE HUKUKİ MÜCADELE BAŞLADI
İşten çıkartılan işçilerin ve diğer bütün işçilerin yasal haklarını arasında sendikaya üye olmanın da bulunduğunu ifade eden Genel Başkanımız Sezai Ballı, “Kanunlar çerçevesinde mücadelemiz devam edecek” dedi. 5 işçinin Medya-İş sendikasına üye oldukları için işlerinden çıkarıldığını, 20’den fazla işçi de zorla e-devlet şifreleri alınarak sistemi üzerinden sendikadan istifa ettirildiğini hatırlatan Sezai Ballı, aynı işletmede geçen yıllarda da benzer durumların olduğunu söyledi. Ballı, şunları kaydetti: “İşveren, sürdürdüğümüz örgütlenme çalışmasını engellemek amacıyla 5 arkadaşımızı hukuksuzca işten çıkarırken, diğer 20’ye yakın üyemiz de tehdit edilerek e-devlet hesaplarından zorla sendikadan istifa ettirmiştir. Bütün hukuksuzluklara karşı direnmeye geldik. Bütün yasal girişimlerimizi yerine getirdik ve bunun takipçisi olacağız. Burada işçilerimiz anayasal hakkı olan sendikal çalışmalarını yürütmektedir. İşveren ise maalesef hukuksuz bir yola izlemektedir. İşvereni yaptığı hukuksuzluktan geri dönmeye, hukuksuzca görevlerine son verilen işçi arkadaşlarımızı geri almaya, işçi kardeşlerimize yaptıkları baskıya son vermelerini ve bir an önce görüşmelere başlanmasını davet ediyoruz. 2018 yılında da geldik buraya. O zaman da aynı zorbalıkla yine karşılaşmıştık. 2018 yılında da 3 arkadaşımızı işten çıkartmışlardı, bugün bu arkadaşlarımızın sayısı yükseldi. Bu sayının yükselmesinin sebebi de bu iş yerinde varlığımızı daha fazla hissettirmemizdi. 4 yılda büyüdüğümüz gibi 40 yıl daha da sürse daha da büyüyerek daha da güçlenerek bu iş yerinde yetkili sendika olacağız. Burada sendika bayrağımızı açarak, mutlu yarınlara ulaşacağız.”

Yorumlar kapalı.